Wiyta w Urzędzie Skarbowym

Terytorialny zasięg działania Urzędu Skarbowego w Nowym Targu to miasta: Nowy Targ, Szczawnica, miasto i gmina: Rabka-Zdrój, gminy: Czarny Dunajec, Czorsztyn, Jabłonka, Krościenko n. Dunajcem, Lipnica Wielka, Łapsze Niżne, Nowy Targ, Ochotnica Dolna, Raba Wyżna, Spytkowice, Szaflary.

Misją Urzędu Skarbowego w Nowym Targu jest pozyskiwanie dochodów budżetowych zgodnie z obowiązującym prawem, przy zapewnieniu wysokiej jakości usług uwzględniających potrzeby budżetu państwa, oczekiwania klientów oraz rosnącą świadomość społeczeństwa.

Motto Urzędu Skarbowego w Nowym Targu brzmi: Tylko jedność grupy zapewnia tak wielka siłę, aby móc pokonać problemy, które jednostkę zawsze prowadzą do zguby.

Pierwszym z zagadnień, które objaśnił Pan Naczelnik było prowadzenie gospodarki finansowej przez Urząd Skarbowy jako samodzielnie bilansującej się jednostki budżetowej. Wszystkie pieniądze z podatków a także niepodatkowych należności budżetowych jakie trafiają do urzędu wpływają do budżetu. Ministerstwo Finansów nakłania wszystkich do samoopodatkowania. Rozliczanie wykonuje się przez decyzję podatkową. W 2012 r. do budżetu w wyniku zaległości odzyskanych w drodze egzekucji wpłynęło 9.980.000 PLN. Natomiast do budżetu państwa, jako niepodatkowe należności budżetowe w 2012 r. wpłynęły 1.010.000 PLN, jako podatki 169.000.000 PLN. Naczelnik Urzędu Skarbowego wydaje decyzje o przeprowadzaniu egzekucji administracyjnych. Przeprowadza się je najczęściej w celu: ściągania podatków, składek ZUS, mandatów karnych nałożonych na terenie całej Polski, alimentów, podatków od nieruchomości a także abonamentu radiowo-telewizyjnego.

W ciągu ostatniego roku zarejestrowano 909 nowych podatników. Za nowych podatników uznaje się zarówno osoby, które pierwszy raz się rejestrują oraz te już zarejestrowane, które przeniosły się z innego urzędu. Kolejnym omówionym zagadnieniem były kontrole podatkowe. Celem kontroli podatkowej jest sprawdzenie czy kontrolowani (podatnicy) wywiązują się obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. Najpierw w Samodzielnym Referacie Analiz i Planowania dokonywana jest analiza (jak to ujął Pan Naczelnik sprawdza się ,,czy warto tam iść”). Następnie sprawa trafia do Działu Kontroli Podatkowej. Czynności kontrolne wykonują zazwyczaj dwie osoby (których praca co jakiś czas także jest kontrolowana) z zespołu czternastoosobowego. Kontrole można podzielić na właściwe i doraźne. Kontrolami doraźnymi zajmuje się Referat Czynności Uprawniających.

Dochody budżetowe przekazywane między budżetem państwa i budżetem gmin w ostatnich trzech latach kształtowały się następująco: w 2010r. ogółem z wszystkich gmin do budżetu trafiło 5.192.000 PLN, w 2011r. nastąpiła zwyżka 6.821.000 PLN (przypis jednostkowy – urząd gminy Rabka Zdrój), a w 2012r. – 4.409.000 PLN.

O współpracy z Szefem Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych nie udało nam się wiele dowiedzieć, ponieważ większość spaw jest tajna. Dowiedziałyśmy się jedynie, że współpraca ta odbywa się przez system informatyczny - jest to ogólnopolski system informacji, którego głównym zadaniem jest gromadzenie, analizowanie i przekazywanie danych mogących mieć decydujące znaczenie w skutecznym wykonywaniu i ściganiu sprawców przestępstw oraz zapobieganiu przestępczości.

Najniższym wykroczeniem skarbowym jest nie złożenie deklaracji w terminie (jest to wykroczenie o małej szkodliwości). W Urzędzie Skarbowym od 2007 r. zatrudnionych jest 142 urzędników. Osoby te wchodzą w skład zespołów zadaniowych, działających na terenie Urzędu. W roku 2008 wraz ze zmianą Naczelnika nastąpiła ich likwidacja. Na dzień dzisiejszy w urzędzie działają trzy zespoły zadaniowe: od 2008 r. – Zespół Ds. Respektowania Ulg Zadaniowych, od 2009 r. – Zespół Audytowy Ds. Zarządzania Jakością i działający także od 2009 r. – Zespół Ds. Zapobiegania Zaległościom. Zespoły te zajmują się analizą spraw, prowadzą także działania dyscyplinujące.

Jednym z zadań Naczelnika Urzędu jest nadzór nad zadaniami realizowanymi przez wszystkie komórki organizacyjne. W 2012 r. do Urzędu łącznie wpłynęło 284.800 szt. dokumentów w tym 242.600 szt. (85,18%) w formie papierowej a 42.200 szt. (14,82%) w formie elektronicznej. Każdy dokument trafia do obiegu dokumentów. Pan Naczelnik w każdej chwili może każdą komórkę organizacyjną skontrolować, sprawuje więc nadzór osobisty nad np. skargami, wnioskami.

Urząd Skarbowy w Nowym Targu zarówno w 2011 jak i 2012 r. zajął 2 (na 94) miejsce w rankingu skuteczności Ministerstwa Finansów. Pod koniec każdego roku następuje podsumowanie w formie kontroli zarządczej. Sprawozdanie z całego roku zdawane jest Ministerstwu Finansów. Współpraca Naczelnika z Dyrektorem Izby Skarbowej odbywa się na drodze mailowej lub telefonicznej. Dotyczy ona najczęściej wpływów do budżetu (podatków).

System nagród w Urzędzie jest zależny od regulaminu nagród. ,,Nagrody w Urzędzie Skarbowym dostaje się za coś, czyli za jakieś nadzwyczajne osiągnięcia” – mówi Pan Naczelnik Jacek Zmarzlik. Za nadzwyczajne osiągnięcia uznawane jest np. dokształcanie się. Jednym z zadań Naczelnika jest wydawanie upoważnień. Są to najczęściej upoważnienia do pracy w ternie wydawane poborcom skarbowym, specjalne do spraw sądowych, do nałożenia mandatów w akcji "weź paragon".

Do Urzędu trafiają także skargi. Najczęściej są to skargi na czynności egzekucyjne, kolejne na pracowników Urzędu, na Naczelnika. Współpraca Urzędu z Ministerstwem Finansów odbywa się drogą telefoniczną. Wszystkie dokumenty są wprowadzane do systemu – informacje o budżecie, zaległościach, deklaracjach i Ministerstwo Finansów może je ,,kontrolować” elektronicznie. Jak w każdym innym Urzędzie tak i tutaj przeprowadzane są wszelkiego rodzaju kontrole począwszy od Kontroli Dyrektora Izby Skarbowej, Ministerstwa Finansów, Najwyższej Izby Kontroli, ZUS, Państwową Inspekcję Pracy po kontrole pożarnicze. W roku zdarza się zazwyczaj kilkanaście kontroli i każda jest zapisywana w specjalnym zeszycie - rejestrze kontroli.