Projekt edukacyjny pt. "Stanisława i Józef Papieżowie - lokalni bohaterowie" realizowany w roku szkolnym 2016/2017 w ramach XXIII Sejmu Dzieci i Młodzieży przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu

Kim byli nasi lokalni bohaterowie?

Państwo Stanisława i Józef Papieżowie byli nauczycielami w szkole podstawowej w Waksmundzie, osobami, które z poświęceniem działały dla dobra mieszkańców, Pan Józef Papież był wieloletnim kierownikiem szkoły. Osoby te są z ogromną życzliwością wspominane przez starszych mieszkańców Waksmundu po dziś dzień, warto by pamięć o nich przekazać następnym pokoleniom.

Pani Stanisława Papież z domu Lasota urodziła się w dniu 10.04.1910 r. w Poroninie, zaś pan Józef Papież w Krakowie 26.10.1902 r. Jego chrzestnym był hrabia Zamoyski. Pierwszą posadą nauczycielską pani Stanisławy była praca w Ochotnicy Dolnej w latach 1920-21 r. z nakazu pracy. Następnie pracowała w szkole podstawowej w Załucznym, a w nieodległych Pieniążkowicach uczył Józef Papież. Tam właśnie się poznali w 1935 r. Od 1936 r. Józef pracował, jako kierownik szkoły polskiej w Krempachach, zaś Stanisława w roli nauczycielki. W chwili wybuchu II wojny światowej w 1939 r. otrzymali nakaz opuszczenia i spakowania się w kilka godzin. Wtedy to Józef Tischner, ojciec ks. prof. Tischnera przygarnął ich do Łopusznej. W następnym roku przenieśli się do Waksmundu, jako nauczyciele i zamieszkali w tamtejszej szkole podstawowej. Pani Stanisława prowadziła ochronkę dla małych dzieci, pracowała, jako agronom rolny zaś Józef pracował wtedy w Skawinicy koło Zawoi a potem w Szlembarku. W 1945 r. pan Józef Papież został kierownikiem szkoły podstawowej w Waksmundzie. Pracowali tutaj do końca swojego życia. Oboje nie byli tylko nauczycielami, ale także udzielali się społecznie. Kierownik Józef Papież założył chór kościelny i wiele lat mu przewodniczył. Pani Stanisława była inicjatorką Koła Gospodyń Wiejskich. Spełniała się w roli miejscowej higienistki. W latach 50-tych i później funkcjonowały tylko dwa telefony stacjonarne - na plebani i w szkole, a Pani Stanisława nie odmawiała nigdy pomocy w nagłych przypadkach. Była powierniczką kłopotów i zmartwień miejscowej ludności. Zawsze miała czas by poradzić i pocieszyć a ich mieszkanie zawsze stało otworem dla potrzebujących. We wspomnieniach swoich uczniów byli nie tylko nauczycielami, ale także drugimi rodzicami.

Nasza cyfrowa broszura z wywiadami o życiu i działalności Państwa Papieżów

„Lokalni bohaterowie” na sesji Rady Gminy Nowy Targ

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu zrealizowali drugi etap projektu edukacyjnego pt. „Stanisława i Józef Papieżowie – lokalni bohaterowie”, polegający na przedstawieniu władzom samorządowym pomysłu nazwania jednej z nowo powstających ulic w Waksmundzie imieniem tych oto lokalnych bohaterów. W XXIII sesji Rady Gminy Nowy Targ uczestniczyli: Pani Dyrektor II LO dr Beata Tarnowska oraz uczniowie klasy humanistycznej Marcelina Januszek i Hubert Małysiak.

Pani Dyrektor dr Beata Tarnowska podziękowała za objęcie projektu edukacyjnego honorowym patronatem przez Przewodniczącego Rady Gminy Nowy Targ i Wójta Gminy Nowy Targ. Podkreśliła, że projekt uczestniczy w ogólnopolskim konkursie pt. „Sejm Dzieci i Młodzieży” organizowanym przez Kancelarię Sejmu RP, Ośrodek Rozwoju Edukacji i Instytut Pamięci Narodowej. Temat tegorocznego konkursu brzmi: „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”. Współpraca z władzami samorządowymi pozwala na realną naukę postaw patriotycznych i obywatelskich oraz współodpowiedzialności za podtrzymywanie i rozpowszechnianie tradycji narodowej i państwowej, co stanowi jeden z najważniejszych celów projektu.

W nawiązaniu do uchwały z Zebrania Wiejskiego z dnia 25 września 2016 r. w sprawie nazwania nowych ulic w Waksmundzie chcieliśmy przedstawić pomysł, aby proponowana nazwa ulicy „Józefa Papieża” została zmieniona na ulicę „Stanisławy i Józefa Papieżów”- powiedział Hubert Małysiak.

Państwo Stanisława i Józef Papieżowie byli nauczycielami w szkole podstawowej w Waksmundzie, osobami, które z poświęceniem działały dla dobra mieszkańców, Pan Józef Papież był wieloletnim kierownikiem szkoły. Osoby te są z ogromną życzliwością wspominane przez starszych mieszkańców Waksmundu po dziś dzień, warto by pamięć o nich przekazać kolejnym pokoleniom. – wyjaśniała Marcelina Januszek.

W ramach projektu uczniowie II LO przeprowadzili już w sobotę 25 marca 2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Waksmundzie warsztaty literacko-plastyczne oraz konkurs pt. „Komputerowo o przeszłości”. Inicjatywa uczniów spotkała się z bardzo życzliwym przyjęcie ze strony władz Gminy Nowy Targ.

Serdecznie dziękujemy za wszelką pomoc udzieloną nam przez Pana Wiesława Parzygnata - Przewodniczącego Rady Gminy Nowy Targ, Pana Jana Smarducha - Wójta Gminy Nowy Targ, Pana Marcina Kolasę - zastępcę Wójta Gminy Nowy Targ oraz pracowników Urzędu Gminy Nowy Targ.

Honorowy patronat nad projektem sprawuje także Starosta Powiatu Nowotarskiego i Przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego.

Patronat medialny nad projektem sprawują: Podhale24, Podhale Region, Góral Info, TVPodhale, Nowotarska Telewizja Kablowa, nowytarg24.tv

Wystąpienie uczniów II LO na XXIII sesji Rady Gminy Nowy Targ można obejrzeć pod linkiem

Quest po Waksmundzie śladami Państwa Stanisławy i Józefa Papieżów

Waksmund, wieś piękna u podnóża Gorców,
Dunajec go wstęgą błękitną przecina,
Jadwiga Śląska, święta polskiej ziemi, wybrana patronką przez naszych ojców,
mieszkańców w swej troskliwej opiece od wieków trzyma.
Pójdź z nami na wycieczkę dzielny podróżniku
by zgłębić tajemnice naszej okolicy
poznasz ludzi mądrych, życzliwych, pomocnych,
co zawsze pomysłów mieli bez liku.

Tak zaczyna się „Quest śladami Państwa Stanisławy i Józefa Papieżów”, opracowany przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu w ramach projektu edukacyjnego pt. „Stanisława i Józef Papieżowie – lokalni bohaterowie”. Podczas wędrówki po Waksmundzie uczestnik gry będzie miał okazję do rozwiązania zadań i zagadek. W trakcie tej zabawy pozna wydarzenia z historii Waksmundu.

Pomysł questu pojawił się po przeprowadzeniu badania ankietowego wśród mieszkańców Waksmundu, kiedy to 16,5% ankietowanych jako najlepszy sposób poznania historii naszych lokalnych bohaterów wskazało ciekawą wycieczkę edukacyjną.

Nasza wycieczka rozpoczyna się w Waksmundzie na placu, gdzie znajdował się budynek starej szkoły, przeznaczony do rozbiórki w 2013 r., był on miejscem pracy a także domem Państwa Papieżów.

Zagadki zostały tak skonstruowane, żeby zwrócić uwagę na naszych lokalnych bohaterów, historię Waksmundu oraz zaprezentować wspomnienia osób, które osobiście znały Państwa Papieżów. Zadania są inspiracją do przeczytania tekstu umieszczonego na pomniku, który znajduje się na placu będącym miejscem upamiętnienia zbrodni wojennej dokonanej przez wojska niemieckie na miejscowej ludności w czasie II wojny światowej oraz zapamiętania nazwisk Konfederatów Tatrzańskich. Jednym z miejsc na mapie tej niezwykłej wycieczki jest cmentarz parafialny, na którym przy głównej alei znajduje się grób Państwa Papieżów. Odczytując wspomnienia mieszkańców Waksmundu dowiadujemy się, że nasi lokalni bohaterowie:

Zawsze pomocni w małej, wielkiej sprawie,
od wszystkich szacunek mieli i uznanie.
Lekcje, które dawali nie tylko z książki były,
lecz dobrego zachowania często dotyczyły.

7 kwietnia 2017 r. mimo deszczowej pogody w queście uczestniczyli uczniowie klasy szóstej z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Waksmundzie, oprowadzani śladami Państwa Papieżów przez uczniów II LO Huberta Małysiaka i Dariusza Stopkę oraz swojego wychowawcę pana Tadeusza Jahna, który swoją wiedzą i wspomnieniami bardzo chętnie dzielił się z młodzieżą.

Projekt pt. „Stanisława i Józef Papieżowie – lokalni bohaterowie” został objęty honorowym patronatem Starosty Powiatu Nowotarskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu Nowotarskiego, Wójta Gminy Nowy Targ, Przewodniczącego Rady Gminy Nowy Targ.

Patronat medialny nad projektem sprawują: Podhale24, Podhale Region, Góral Info, TVPodhale, Nowotarska Telewizja Kablowa, nowytarg24.tv

Bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc, której w trakcie realizacji projektu udzielili nam Pan Tadeusz Jahn, Pani Dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Waksmundzie Anna Szałwia oraz Pani Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Maria Bednarczyk.

Quest jest do pobrania w Gminnej Bibliotece Publicznej w Waksmundzie, która mieści się na ul. Kościelnej 8 i jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00 oraz w soboty w godzinach od 9.00-17.00. Tam również czeka nagroda dla wytrwałych uczestników, którzy poprawnie odgadną hasło questu. Zapraszamy!