Projekt edukacyjny pt. "Józef Bednarczyk - społecznik, poseł pierwszych Sejmów Niepodległej" realizowany w roku szkolnym 2017/2018 w ramach XXIV Sejmu Dzieci i Młodzieży przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu

Źródła:

1. Posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej 1919-1939: słownik biograficzny / oprac. aut. Małgorzata Smogorzewska; red. nauk. Andrzej Krzysztof Kunert, Warszawa 1998-2009, t. 1, str. 112-113.

2. Skorowidz osobowy do Sprawozdań Stenograficznych z posiedzeń plenarnych Sejmu posiedzenie pierwsze (nr 1) 28 listopada 1922 – posiedzenie ostatnie (nr 340) 3 listopada 1927

3. Parlament Rzeczypospolitej Polskiej 1919-1927, pod red. Henryka Mościckiego i Włodzimierza Dzwonkowskiego, Warszawa 1928.

4. Tadeusz Rzepecki, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 1919 roku, Poznań 1920.

5. Interpelacje i wnioski dostępne w Bibliotece Sejmowej http://biblioteka.sejm.gov.pl/

6. Bednarczyk J., Ustawa o gminie (Projekt Kiernika), "Piast" 22 II 1925, nr 8.

7. Bednarczyk J., Reforma rolna a chłopi, "Piast" 27 IX 1925, nr 39.

8. Pisma ulotne stronnictw ludowych w Polsce 1985-1939, oprac. S. Kowalczyk, A. Łuczak, Warszawa 1971.

Józef Bednarczyk

ur. 24.01.1875 r. w Cichem (powiat Nowy Targ); zm. 24.10.1928 r. w Cichem, ojciec Wojciech – rolnik; matka Małgorzata z domu Pabin; Żona poślubiona 1898 Katarzyna z domu Tylka; ośmioro dzieci; ukończył czteroklasową szkołę ludową w Nowym Targu; od 1901 r. członek Rady Gminnej i wójt gminy Ciche; od 1902 r. członek Rady Powiatowej i miejscowej Rady Szkolnej, członek Towarzystwa Rolniczego w Krakowie, administrator dóbr Czarny Dunajec, prezes Rady Nadzorczej Kasy Stefczyka, 1920 wiceprezes Powiatowej Rady Ludowej. Należał do PSL, od 1914 do PSL „Piast”, prezes Zarządu Powiatowego w Nowym Targu. 1923 – 37 członek Zarządu Głównego oraz 1921 – 23 i 1927 – 30 Rady Naczelnej.

Publikował artykuły w „Gazecie Grudziądzkiej”, „Gazecie Podhalańskiej”, „Piaście”. Poseł na Sejm Ustawodawczy 1919 wybrany z listy nr 13 (PSL „Piast”) okręg wyborczy nr 39 (Nowy Targ), poseł I kadencji 1922-27, wybrany z listy nr 1, okręg wyborczy nr 43 (Wadowice). Członek klubów: od 1919 PSL „Piast”, PSL; od 1922 PSL „Piast” (czł. prezydium).

Wizja Polski posła Józefa Bednarczyka

Polska według posła Józefa Bednarczyka to państwo, które powinno:

Dbać o zdrowie najuboższych obywateli i stwarzać w tym celu skuteczne rozwiązania instytucjonalne – postulował, aby niezwłocznie urządzić w rządowych uzdrowiskach, zwłaszcza w Krynicy, przygotowanie jednego z budynków rządowych na bezpłatne mieszkania dla ubogich chorych; z dniem 15 maja wprowadzić ułatwienia komunikacyjne dla przyjeżdżających do uzdrowisk, specjalnie do Krynicy, oraz Ciechocinka i Buska i zniżyć do możliwego minimum koszta przejazdu do uzdrowisk dla ubogich, zaopatrzonych w odpowiednie zaświadczenia władz; uwolnić wykazujących się świadectwem przynależności i ubóstwa od taksy zdrojowej i opłaty za kąpiele; udostępnić tanie nabywanie środków lekarskich oraz zapewnić najuboższym bezpłatnie pomoc lekarską na miejscu; zorganizować zaopatrzenie zdrojowisk, a między niemi w Krynicy Zdroju w dostateczne środki żywności, ażeby ubodzy po cenach dla nich dostępnych mogli je otrzymać.(sprawozdanie Komisji Zdrowia Publicznego przedstawione przez posła J. Bednarczyka na posiedzeniu Sejmu 7 maja 1919)

Realizować zasadę sprawiedliwości społecznej w sferze ekonomicznej, przeciwdziałać faworyzowaniu podmiotów gospodarczych, które zostały utworzone jeszcze przez władze zaborcze, a które przyczyniają się do wyzysku najuboższych – postulował zniesienie centrali skór w Galicji, która działała na szkodę całego społeczeństwa polskiego, przede wszystkim na szkodę chłopa polskiego, który za drogie pieniądze i z wszelkimi trudnościami nabywać musi […] skóry na obuwie i kierpce. 14.11.1924 w sprawie nadmiernego obciążenia ludności wiejskiej pow. żywieckiego podatkiem przemysłowym.

Wykorzystywać aparat administracyjny i wszystkie służby, aby pomagać obywatelom i ich chronić, a nie przyczyniać się do pogłębienia ich nędzy – postulował zniesienie straży skarbowej w powiecie nowotarskim, ponieważ funkcjonariusze rekwirowali przywożoną przez mieszkańców Spisza i Orawy żywność oraz odzież. Interweniował w sprawie niesprawiedliwego rozłożenia podatku wojennego przez inspektorat podatkowy w Myślenicach - bardzo wysokiego podatku na rolników, a niskiego na przedsiębiorców, wśród których były osoby skazane za lichwę. Podkreślał, że niekorzystny jest proceder częstej zmiany urzędników, mówił o prawie, które krępuje działania policjantów, a z drugiej strony nadużyciach ze strony organów ścigania chociażby wobec osób podejrzanych o przemyt. Przemówienie sejmowe 4 grudnia 1924 niewypłacenia należytości za szkody zrządzone przez ćwiczenia artylerji [artylerii] w Czarnym Dunajcu i okolicy. 19.02.1925 30.06.1925 w sprawie bicia i znęcania się straży celnej w Czorsztynie, pow. Nowy Targ, nad Jędrzejem Batkiewiczem i Jakóbem [Jakubem] Mrugałą z Nowego Targu.

Bronić obywateli polskich na arenie międzynarodowej oraz interweniować w przypadkach represjonowania ich przez władze innych państw – interweniował w lutym 1920 r., gdy doszło do gwałtów czeskich i aresztowań ludności polskiej na Orawie i Spiszu. Interweniował w sprawie uwolnienia jeńców Polaków pozostających w niewoli rosyjskiej. Zwracano uwagę na nędzę rodzin tych Polaków, którzy pozostają w niewoli rosyjskiej i postulowano, żeby Minister Spraw Zagranicznych poczynił starania za pośrednictwem państw Ententy, aby rząd Rosyjski uwolnił jeńców i droga morską odesłał ich do kraju.

Chronić rodziny polskie przed biedą – interweniował w sprawie zwalniania od czynnej służby wojskowej jedynych żywicieli rodzin, np. Franciszka Liszki z gm. Ciche, Jana Tylki z Dzianisza pow. nowotarski.

przeciwdziałać nadużywaniu władzy przez policję – interweniował w sprawach indywidualnych np. w sprawie aresztowania przez policję państwową Ignacego Potockiego z Chełmna.

Likwidować podziały i nierówności w traktowaniu obywateli wynikające z okresu rozbiorów - interpelował w sprawie wyrzucenia z zakupionych gospodarstw włościańskich w Poznańskiem gospodarzy St. Pawlikowskiego i Słodyczki z Małego Cichego powiat Nowy Targ, aby te strasznie krzywdzące postępowania zostały usunięte i wyrzucanie siłą i bezprawnie osadników z Małopolski i Kongresówki nie było stosowane.

Dbać o polską rację stanu na arenie międzynarodowej, starać się o przyłączenie terenów przygranicznych, gdzie zamieszkiwała w większości ludność polska, dbać o dobry wizerunek Polski, szczególnie wśród osób zamieszkujących państwa sąsiednie – 5.08.1922 złożył interpelację w sprawie Jaworzyny Spiskiej, o którą spór gorący się toczy z Państwem Czechosłowackim i uregulowanie ostateczne granic Kresów południowych, to jest wschodnich wysokich Tatr. 12 listopada 1919 w sprawie natychmiastowego zaprowiantowania w żywność ludności powiatu Nowotarskiego położonego na pograniczach Spisko-Orawskich, gdzie ma być przeprowadzony plebiscyt.
17 kwietnia 1923 r. – przyłączenia części Lipnicy Wielkiej do Państwa Polskiego i złączenia tej gminy z częścią katastralną i administracyjną. 18 grudnia 1924 r. w sprawie sprostowania wadliwie wytyczonej granicy między Polską i Czechosłowacją na odcinku gminy Lipnicy Wielkiej na Orawie.

Dążyć do unowocześnienia stosunków społeczno-gospodarczych, likwidując pozostałości systemu feudalnego - Wezwanie pod adresem rządu, aby przedłożył projekt ustawy znoszącej wszelkie daniny w naturze, jako średniowieczne i przestarzałe, szczególnie meszne i krowy żelazne. zniesienia pańszczyzny w przyłączonych niedawno ziemiach polskich Spisza i Orawy. 18.12.1924

Zapewnić skuteczną pomoc materialną obywatelom poszkodowanym w wyniku klęsk żywiołowych, tak aby darzyli swoje państwo zaufaniem - o udzielenie pomocy do odbudowy gospodarstw zniszczonych pożarem w dniu 22 lipca bieżącego roku w gminie Długopolu powiatu Nowotarskiego (Małopolska), natychmiastowej pomocy dla ludności dotkniętej klęską gradobicia w powiecie Nowy Sącz, Grybów, Limanowa, Nowy Targ.

Rozwijać edukację, poprzez tworzenie szkół kształcących w zawodach potrzebnych w danym regionie, aby młodzi ludzie mogli rozwijać gospodarkę rolną – wezwał rząd aby w powiecie nowotarskim lub myślenickim zakupił kilkadziesiąt morgów gruntu z położeniem górzystym, by tam założył szkołę rolniczą dla włościańskich synów, w której ma się odbywać nauka prowadzenia gospodarstwa pastwiskowego na wzór alpejski; W szkole tej ma się uczyć sadzenia i pielęgnowania lasów oraz sadownictwa. Interweniował w sprawie tamowania przebudowy szkół w gminach Chochołów i Mierna [Mizerna] w pow. nowotarskim przez inspektora szkół powszechnych p. Jaśnikowskiego.

Dbać o rozwój gospodarczy, który przejawiał by się w podniesieniu poziomu życia wszystkich obywateli, rozwój transportu – interpelacja w sprawie budowy kolei przemysłowej z Nowego Targu do Roztoki w Tatrach do przewozu granitu tatrzańskiego i szutru granitowego, w sprawie upaństwowienia kolei lokalnej Chabówka-Zakopane, w sprawie udzielenia wydziałowi powiatowemu w Nowym Targu subwencji, ewentualnie pożyczki na rekonstrukcję przerwanej komunikacji pomiędzy gminą Chochołów i Tatrami z wschodnio-południową częścią powiatu Nowotarskiego, o udzielenie subwencji lub pożyczki na rekonstrukcję zniszczonej drogi Ciche-Chochołów zerwanej przez powódź w r. 1919

Dążyć do zespolenia ziem, które dotychczas funkcjonowały w trzech różnych zaborach – interpelacja w sprawie uregulowania miar i wag w całej Rzeczypospolitej Polskiej.

Działalność polityczna Józefa Bednarczyka na Sejmie Ustawodawczym 1919 – 1922

Pracował w komisjach: od 1919 demobilizacyjnej, robót publicznych, wodnej, zdrowia publicznego (sekretarz i referent od 1922 administracji, robót publicznych

Jako poseł sprawozdawca, czyli przedstawiciel komisji sejmowej zdrowia publicznego powołany do zreferowania na plenarnym posiedzeniu sejmu opinii i wniosków komisji dotyczących projektu rozpatrywanego przez nią aktu 7 maja 1919 r. przedstawił sprawozdanie Komisji Zdrowia Publicznego w przedmiocie wniosku posła Bardla i towarzyszy imieniem Klubu PSL „Piastowców” o ułatwienie ubogim wieśniakom polskim leczenia się w Krynicy-Zdroju.

Podkreślał, że ludność wiejska z braku pieniędzy nie korzysta z leczenia sanatoryjnego. Postulaty, które zostały skierowane pod adresem rządu brzmiały następująco:

niezwłocznie urządzić w rządowych uzdrowiskach, zwłaszcza w Krynicy, przygotowanie jednego z budynków rządowych na bezpłatne mieszkania dla ubogich chorych; z dniem 15 maja wprowadzenie ułatwień komunikacyjnych dla przyjeżdżających do uzdrowisk, specjalnie do Krynicy, oraz Ciechocinka i Buska i zniżył do możliwego minimum koszta przejazdu do uzdrowisk dla ubogich, zaopatrzonych w odpowiednie zaświadczenia władz; Uwolnił wykazujących się świadectwem przynależności i ubóstwa od taksy zdrojowej i opłaty za kąpiele; Udostępnił tanie nabywanie środków lekarskich oraz zapewnił najuboższym bezpłatnie pomoc lekarska na miejscu; Postarał się o zaopatrzenie zdrojowisk, a między niemi w Krynicy Zdroju w dostateczne środki żywności z tem, ażeby ubodzy po cenach dla nich dostępnych mogli je otrzymać. Wniosek komisji został zaakceptowany bez dyskusji.

Poseł Józef Bednarczyk złożył 16 interpelacji

Interpelacja poselska – jedna z form polskiej kontroli parlamentarnej. Polega na wystosowaniu pisemnego pytania przez posła na Sejm II RP (poprzez Marszałka Sejmu II RP) do Prezesa Rady Ministrów lub konkretnego ministra.

RPII/0/17 [rękopis] Interpelacja posłów Rajskiego, Roja, Bednarczyka, Skrzypka, Wojdyły i tow. do Ministra handlu i przemysłu w sprawie zniesienia centrali skór w Galicji

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

Z bardzo wielu central założonych przez nieśmiertelnej pamięci rząd austriacko-żydowski w Galicyi jest centrala dla skór, działająca na szkodę całego społeczeństwa polskiego, przede wszystkim na szkodę chłopa polskiego, który za drogie pieniądze i z wszelkimi trudnościami nabywać musi od niesumiennych paskarzy żydów skóry na obuwie i kierpce.
Skóry centrala rekwiruje 2.40 koron za kilogram a Żydzi za pośrednictwem nieuczciwych funkcjonariuszy tej centrali skóry nabywają już wyprawione i sprzedają je otwarcie po niesłychanie drogich cenach dochodzących do 240 koron za jeden kilogram, zaś za parę butów chłopskich do 1000 koron.
W kraju naszym znajduje się bardzo wiele garbarni , w szczególności małych garbarni chłopskich, które przez całą wojnę są zamknięte, bo centrala im skór do wyprawy nie przydziela , ale owszem konfiskuje skóry, które chłopi dają do wyprawy celem użycia ich na własna potrzebę.
Dlatego podpisani zapytują Wysoki Rząd, czy Wysoki Rząd o tem wie i co zamierza uczynić, by wszelkie centrale, a zwłaszcza centrala dla skór zostały zniesione?

RPII/0/359 [rękopis] Interpelacja pp. Bednarczyka, Potoczka Narcyza i tow. Klubu "Piasta" do p. Ministra Skarbu w sprawie obsadzenia granicy węgierskiej strażą skarbową w powiecie Nowotarskim [nowotarskim]

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

Powiat nowotarski otoczony z trzech stron krajami dawnej korony węgierskiej jest powiatem bardzo ubogim i nie posiada środków do życia. Przeważną część, swoich zapotrzebowań pokrywa ta ludność ze Spisza i Orawy jako to artykuły żywności, obuwie, odzienie i inne. Ludność ta wychodzi na narobek do tych części kraju węgierskiego i w zamian za prace otrzymuje środki żywności. Część tego kraju to jest Spisz i Orawa ma w przyszłości należeć do Polski, gdyż tam żyją przeważnie Polacy. Tutejsza ludność posiada tam własne grunta rozległe, tak i pastwiska i ma ciągły kontakt z tamtejszą ludnością. Dyrekcja okręgu skarbowego w Nowym Sączu zarządziła postawienie tam straży pogranicznej, która maltretuje spokojną ludność podhalańską. Nie dopuści się tam ta po prawdzie odbierając żywność jako też obuwie i odzienie wiziterując każdą furmankę i każdego przechodnia pogranicznego że powraca ze strony węgierskiej.
Wymieniona straż nie wzbrania wywożenia żadnych artykułów na Węgry, gdyż po pierwsze funkcje te spełniają żołnierze polscy stojący na pograniczu a po drugie Ministerstwo zezwoliło na wydawanie tamtejszej ludności jako polskiej artykuły żywnościowe, naftę, cukier, nawozy sztuczne i inne. Zatem według takich zarządzeń ma to wszystko wywieźć z naszego kraju.
Czy Minister jest skłonny usunąć straż by nie prześladowała spokojnej ludności?

RPII/0/985 [rękopis] Interpelacja pp. Roja Bednarczyka i tow. z P. S. L. [PSL] do p. Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie gwałtów czeskich i aresztowań ludności polskiej na Orawie i Spiszu.
Doszło do aresztowania przedstawicieli ludności polskiej, w tym aptekarza, byli przesłuchiwani pani Machajowna byłą trzymana w nieogrzewanym pokoju w czasie silnych mrozów, pod eskortą zostali wywiezieni do Czechosłowacji, jak minister będzie temu zapobiegał?

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/1612 [rękopis] Interpelacja p. Bednarczyka i tow. z Klubu P. S. L. [PSL] do p. Ministra Spraw Wojskowych w sprawie zwalniania od czynnej służby wojskowej jedynych żywicieli rodzin.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/1635 [rękopis] Interpelacja pp. Bednarczyka, Ostachowskiego i tow. z klubu P. S. L. [PSL] do p. Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie aresztowania przez policję państwową Ignacego Potockiego z Chełmna, pow. Noworadomskiego

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/2027 [rękopis] Interpelacja p. Bednarczyka, Rajskiego i tow. z P. S. L. [PSL] do p. Ministra Spraw Wojskowych w sprawie urzędów gospodarczych wojskowych.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/2063 [maszynopis] 17 marca 1921 Interpelacja p. Roja i tow. z P. S. L. [PSL] do pp. Ministrów Sprawiedliwości, b. Dzielnicy Pruskiej i Departamentu Sprawiedliwości w Poznaniu w sprawie wyrzucenia z zakupionych gospodarstw włościańskich w Poznańskiem gospodarzy Stanisława Pawlikowskiego, Słodyczkę z Małopolski pow. Nowotarskiego

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

Stanisław Pawlikowski rolnik (rodzina 9 osób) z Małego Cichego powiat Nowy Targ, Małopolska, zakupił przed rokiem gospodarstwo włościańskie w Dąbrowie, powiat Zaniemyże Poznańskie od Stanisława Rozmiarek za umówioną zgodnie cenę 140 00 marek zaś gospodarstwo swoje w całości w Małem Cichem sprzedał. Kontrakt został zawarty notarialnie i podpisany przez obydwie strony gospodarstw, objął zaraz i na niem się zagospodarował.
Przywłaszczenie od Urzędu Osadniczego w Poznaniu uzyskał, tymczasem Stanisław Rozmiarek, wiedząc, że cena ziemi jest obecnie wyższa, wnosi skargę do sądu o sfałszowanie kontraktu przez to, że podana została cena kupna do kontraktu niższa od rzeczywistej o 30.000 mk.
Sąd Okręgowy w Poznaniu przyjął świadków oskarżyciela, zaś świadków oskarżonego odmówił i nie dopuścił do zeznania i wydał wyrok oddania gospodarstwa napowrót Stanisławowi Rozmiarkowi, który tym podstępnym sposobem, gdyż on sam dyktował i podawał cenę kupna do kontraktu notariuszowi, że oskarżony jest w stanie zeznaniem jego świadków udowodnić, wniósł przeto do Sądu Apelacyjnego zażalenie i odwołanie, które nie jest jeszcze załatwione. Tymczasem Stanisław Rozmiarek szukając pomocy u władzy administracyjnej i policyjnej, chce siłą wyrzucić z gospodarstwa rodzinę Stanisława Pawlikowskiego, złożoną z 9 osób na bruk i na poniewierkę.
Tak samo dzieje się z kupnem Słodyczki w Kalejech, powiat Śremski, gdzie też Wawrzyniec Jankowski wziął się na ten sposób, podając swoich najbliższych t.j. żonę swoją i brata na świadków, których Sąd Okręgowy przyjął, zaś świadków oskarżonego nie dopuścił, jest to postępowanie wielce niesprawiedliwe i bardzo krzywdzące ludzi, którzy pozbywając się swoich gospodarstw na Podhalu, ziemi, z której nie mogli wyżyć, w najlepszej wierze i dobrowolnie, kiedy były na sprzedaż gospodarstwa w Poznańskiem, zakupili, zapłacili i objęli w posiadanie i na nich się zorganizowali, a dziś kiedy cena tej ziemi stała się wyższa z powodu zniżki waluty naszej, tych ludzi za wszelką cenę chce się zrobić nędzarzami i wyrzucić na bruk i poniewierkę.
Dlatego podpisani zapytują:
Czy Panu Ministrowi Sprawiedliwości, Panu Ministrowi b. Dzielnicy Pruskiej i Departamentowi Sprawiedliwości w Poznaniu są znane takie itp. Postępowanie z osadnikami z Małopolski i Kongresówki?
I co zamierzają uczynić, aby te strasznie krzywdzące postępowania zostały usunięte i wyrzucanie siłą i bezprawnie osadników nie było stosowane?

RPII/0/2089 [maszynopis] Interpelacja p. Bednarczyka i tow. do p. Ministra Spraw Wojskowych w sprawie weryfikacji porucznika Wojciecha Siutego
Porucznik piechoty Wojciech Siuty z byłej Armii generała Hallera został pominięty przy weryfikacji w myśl Ustawy Sejmowej z dnia 2 sierpnia 1919 w przyznaniu mu stopnia kapitana. Podstawą miało być jego zachowanie we Włoszech. Interpelacja wskazuje, że argumenty przytoczone przez decydentów wojskowych były nieprawdziwe.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/2347 [rękopis] Interpelacja pp. Bednarczyka, Rajskiego, Roja i tow. z P. S. L. [PSL] do p. Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w sprawie oszczerstw, rzucanych z ambony na posłów ludowych z Podhala, przez ks. Fr. Kozłowskiego z Harklowej pow. nowotarskiego. Kazanie zawierało sformułowania, że posłowie chłopscy nie bronią wiary, tylko się z niej naśmiewają.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/2361 [maszynopis] Interpelacja p. Bednarczyka, Rajskiego, Roja, Średniawskiego i tow. z P. S. L. [PSL] do p. Ministra Skarbu w sprawie niesprawiedliwego rozłożenia podatku wojennego przez inspektorat podatkowy w Myślenicach.
Napiętnowano niesprawiedliwość polegającą na nałożeniu bardzo wysokiego podatku na rolników, a niskiego na przedsiębiorców, wśród których były osoby skazane za lichwę.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/2130 Interpelacja pp. Łaskudy, Bednarczyka i tow. do p. Ministra Wyznań i Oświecenia Publicznego w sprawie odmawiania ostatnich pociech religijnych przez ks. Michała Srokę, proboszcza w Jurkowie, i nadużywania władzy duchownej do celów politycznych.
Opisano przypadek, kiedy ksiądz odmówił ostatniego namaszczenia i odprawienia pogrzebu i jako przyczynę podał przynależność zmarłego do innego obozu politycznego tj. ludowego.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/2758 [rękopis] Interpelacja p. Bednarczyka i tow. z klubu P. S. L. [PSL] do p. Ministra Spraw Wojskowych w sprawie niezwolnienia od czynnej służby wojskowej jedynego żywiciela rodziny Franciszka Liszki z gm. Ciche pow. nowotarskiego.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/2768 [rękopis] Interpelacja p. Bednarczyka i tow. z Kl. P. S. L. [PSL] do p. Ministra Kolei Żelaznych w sprawie zatrudniania pracowników kolejowych przy prywatnych robotach około urządzania stawów w Skawinie w pow. podgórskim ze szkodą Skarbu Państwa.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/2866 [rękopis] Interpelacja p. Bednarczyka i tow. z Klubu P. S. L. [PSL] do p. Ministra Spraw Wojskowych w sprawie niezwolnienia od czynnej służby wojskowej jedynego żywiciela rodziny Jana Tylki z Dzianicza w pow. Nowotarskim

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/3004 [rękopis]
Interpelacja p. Bednarczyka i tow. z Klubu P. S. L. [PSL] do p. Ministra Kolei Żelaznych w sprawie odpowiedzi na pismo interpelanta z dn. 22 listopada 1921 r. L. 268 pismem p. Ministra z dn. 25. I. 1922 r. L. IV 17539/21.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/3620 [maszynopis]
Interpelacja p. Roja i tow. z kl. P. S. L. [PSL] do p. Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie niezałatwienia dotychczas kwestji [kwestii] spornej o Jaworzynę Spiską w Tatrach.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

5 sierpnia 1922 Sprawa Jaworzyny Spiskiej, o którą spór gorący się toczy z Państwem Czechosłowackim i uregulowanie ostateczne granic Kresów południowych, to jest wschodnich wysokich Tatr, dotąd niezałatwione pomimo że upływa drugi okres terminu dla tej sprawy przez Radę Ambasadorów wyznaczonego na dzień 6 sierpnia bieżącego roku [1922], w którym to czasie Komisja Mieszana polsko-czeska, te niesłychanie krzywdząca sprawę dla Polski i Podhala miała rozpatrzeć i polubownie załatwić. Niestety rezultatu ani wyniku z tej konferencji nie ma społeczeństwo polskie, a całe Podhale do żywego poruszone i słusznie zatem zaniepokojone przewlekaniem i milczeniem domaga się wyjaśnienia, co jest tego powodem oraz stanowczego kroku ze strony rządu, oraz powołanych do tego czynników w tej sprawie.
Czy strona przeciwna nie dotrzymywała umowy i celowo oraz podstępnie odwlekała rozstrzygnięcie?
Czy z winy przedstawicieli rządu polskiego dopatrzeć się można zaniedbania, a jeżeli tak, by zostali pociągnięci do odpowiedzialności.
Zapytujemy przeto Pana Ministra Spraw Zagranicznych, czem usprawiedliwi to długie przewlekanie i niezałatwienie w terminie oznaczonym kwestii Jaworzyńskiej i co zamierza uczynić, aby nareszcie sprawiedliwości stało się zadość i Jaworzyna Polsce zwróconą została.

Poseł Józef Bednarczyk złożył 32 wnioski:

RPII/0/42
Wniosek posłów Rajskiego, Roja, Bednarczyka, Wojdyły i tow. W sprawie uwolnienia jeńców Polaków pozostających w niewoli rosyjskiej.
Zwracano uwagę na nędzę rodzin tych Polaków, którzy pozostają w niewoli rosyjskiej i postulowano, żeby Minister Spraw Zagranicznych poczynił starania za pośrednictwem państw Ententy, aby rząd Rosyjski uwolnił jeńców i droga morską odesłał ich do kraju.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/982
2.08.1919 Wniosek posłów Bednarczyka, Toczka, Łaskudy i tow. Grupy P.S.L. „Piast” w sprawie zniesienia „mesznego” i tzw. „krów żelaznych”.
Wezwanie pod adresem rządu, aby przedłożył projekt ustawy znoszącej wszelkie daniny w naturze, jako średniowieczne i przestarzałe. Meszne – w dawnej Polsce nazwa podatku przysługującego parafii za odprawianie mszy w kościele. krowa żelazna - Pożyczka parafialna dla chłopów w postaci krowy, z której można było za drobną opłatą czerpać pożytek. Krowa ta musiała byc odkupiona w razie jej utraty.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/983 Wniosek posłów Łaskudy, Bednarczyka i tow. Klubu „Piasta” w sprawie przewozu paszy tj. siana i słomy kolejami na rzecz Armii Polskiej.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/1157 12 listopada 1919
Wniosek nagły posła Bednarczyka i towarzyszy P.S.L. w sprawie natychmiastowego zaprowiantowania w żywność ludności powiatu Nowotarskiego położonego na pograniczach Spisko-Orawskich, gdzie ma być przeprowadzony plebiscyt.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/1185
Wniosek posłów Średniawskiego, Bednarczyka, Rajskiego i tow. w sprawie rozpoczęcia w najbliższym czasie robót publicznych.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/1185
Wniosek posłów Średniawskiego, Rajskiego, Bednarczyka, Roja, Łaskudy, Koczura i tow. o założeniu szkoły rolniczej w okolicach górskich.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/1185
Wniosek posłów Ratajskiego, Bednarczyka, Roja i tow. W sprawie deregulacji Dunajca i potoków górskich w powiecie Nowotarskim.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/1185
Wniosek posłów Rajskiego, Roja, Bednarczyka i tow. w sprawie budowy kolei przemysłowej z Nowego Targu do Rostoki w Tatrach do przewozu granitu tatrzańskiego i szutru granitowego.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/1186
Wniosek posłów A. Krężla, Bednarczyka, Rajskiego, Łaskudy i tow. z klubu P.S.L. w sprawie przeniesienia prawa patronatu przy mianowaniu proboszczów z właścicieli dóbr tabularnych na przedstawicieli mieszkańców parafii.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/1187
Wniosek posłów Średniawskiego, Bednarczyka i tow. klubu P.S.L. w sprawie podwyższenia produkcji soli.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/1740
Wniosek nagły posłów Bednarczyka, Rajskiego i tow. P.S.L. w sprawie zniesienia przedłużenia dzierżawy prawa rybołówstwa rewirów rybackich w rzekach górskich przez Wydział Krajowy.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/1741
Wniosek nagły posłów A. Krężla, J. Bednarczyka i tow. P.S.L. w sprawie zezwolenia na uprawę tytoniu w r. 1920.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/2808
Wniosek posła Bednarczyka i kolegów z P.S.L. w sprawie zniesienia opłat od listów i przesyłek urzędowych wysyłanych przez poczty.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/155
Wniosek posła Bednarczyka i tow. W sprawie zezwolenia ludności Podtatrzańskiej powiatu Nowotarskiego na wolny przywóz artykułów żywności tak z Węgier jako tez z głębi kraju.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/365
Wniosek posłów Wojdyły, Łaskudy, Bednarczyka i tow. P.S.L. („Piast”) w sprawie serwitutów.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/1185
Wniosek posłów Rajskiego, Roja, Bednarczyka i tow. Z P.S.L. „Piasta” w sprawie upaństwowienia kolei lokalnej Chabówka-Zakopane.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/617
Wniosek posła Bednarczyka i tow. Klubu Piasta w sprawie udzielenia wydziałowi powiatowemu w Nowym Targu subwencji, ewentualnie pożyczki na rekonstrukcję przerwanej komunikacji pomiędzy gminą Chochołów i Tatrami z wschodnio-południową częścią powiatu Nowotarskiego.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/866
Wniosek posłów Łaskudy, Bednarczyka i tow. w sprawie udzielenia natychmiastowej pomocy mieszkańcom spalonej w r. 1915 części miasta Limanowej.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/1011
Wniosek nagły posłów: Roja, Rajskiego, Bednarczyka i tow. P.S.L. „Piastowców” w sprawie plebiscytu na Spiszu, Orawie i w Czadeckim.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/1499
Wniosek nagły posłów Ćwikowskiego, Bednarczyka i tow. W sprawie ustawy o tymczasowych ulgach dla rolników obowiązanych do służby wojskowej.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/1807
Sprawozdanie komisji budżetowej z wniosku posła Bednarczyka i towarzyszy o udzielenie subwencji lub pożyczki na rekonstrukcję zniszczonej drogi Ciche-Chochołów zerwanej przez powódź w r. 1919 (Druk Nr 617).

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/2161
Wniosek nagły posłów Rajskiego, Roja, Bednarczyka i tow. P.S.L. w sprawie zabezpieczenia rodziny po ś. p. Józefie Wiśmierskim.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/2172
Wniosek nagły posłów Wojciecha Roja, Rajskiego, Bednarczyka i tow. P.S.L. w sprawie zniesienia pańszczyzny w przyłączonych niedawno ziemiach polskich Spisza i Orawy.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/2234
Wniosek nagły posłów Narcyza Potoczka, Tomasza Dyły, Bednarczyka i tow. P.S.L. w sprawie rozszerzenia zwolnień od służby woskowej na kierowników gospodarstw rolnych, przekraczających 17 mórg ziemi.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/2354
Wniosek posłów Aleksandra Thomasa, Bednarczyka i innych w sprawie skreślenia niektórych artykułów ustawy z dnia 23.IV-20 r. o ograniczeniach w sprzedaży napojów alkoholowych.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/2511
Wniosek posłów Łaskudy, Bednarczyka i tow. P.S.L. w sprawie uregulowania miar i wag w całej Rzeczypospolitej Polskiej.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/2567
Wniosek nagły posłów Średniawskiego, Rajskiego, Bednarczyka i towarzyszy w sprawie zmiany art. 1,2,4,6,9,18 i 19 ustawy z dnia 18 grudnia 1919 r. Nr Dz. 2

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/2954
Wniosek nagły posłów Bednarczyka, Rajskiego, Roja i tow. P.S.L. o udzielenie pomocy do odbudowy gospodarstw zniszczonych pożarem w dniu 22 lipca bieżącego roku w gminie Długopolu powiatu Nowotarskiego (Małopolska).

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/3313
Wniosek nagły posłów Średniawskiego, Bednarczyka, Łaskudy i towarzyszy w sprawie zmiany ustawy z dnia 19 maja 1920 r. Nr 44 w tym kierunku, by wyłączyć od przymusowego ubezpieczenia w Kasach Chorych wszystkich pracowników gospodarstw rolnych.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/3545
Sprawozdanie komisji przemysłowo-handlowej o wnioskach nagłych: 1. posłów Łaskudy, Bednarczyka i towarzyszy z P.S.L. w sprawie uregulowania miar i wag w całej Rzeczypospolitej Polskiej (druk n-r 2511) 2. posła Knasta i tow. Ze Zw. Lud. Nar. W sprawie ujednostajnienia miar równych na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, oraz wydania przepisów w celu oznaczenia dokładnej długości poszczególnych sztuk, o ile na sztuki się sprzedaje (druk n-r 2606).

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/3660
Wniosek posła Bednarczyka i kolegów z Klubu PSL w sprawie zredukowania koni przydzielonych różnym funkcjonariuszom państwowym w powiatach.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/0/3701 Wniosek nagły posłów Narcyza Potoczka, Józefa Bednarczyka i tow. Z Klubu P.S.L. sprawie natychmiastowej pomocy dla ludności dotkniętej klęską gradobicia w powiecie Nowy Sącz, Grybów, Limanowa, Nowy Targ.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

Działalność polityczna Józefa Bednarczyka w czasie Sejmu I kadencji w latach 1922 – 1927

Źródła: Skorowidz osobowy do Sprawozdań Stenograficznych z posiedzeń plenarnych Sejmu posiedzenie pierwsze (nr 1) 28 listopada 1922 – posiedzenie ostatnie (nr 340) 3 listopada 1927 Biblioteka sejmowa

Bednarczyk Józef
Wybrany z listy nr 1, okręg 43, Wadowice. PSL
Data ślubowania: 28 listopada 1922
Członek Komisji Administracyjnej; Robót Publicznych.
17 kwietnia 1923 – wybrany do Komisji dla zbadania stanu strzeżenia granic.
10 czerwca 1925 – wybrany do specjalnej Komisji w sprawach celnych.
Józef Bednarczyk przemawiał:
4 grudnia 1924 – w dyskusji nad dodatkowym preliminarzem budżetowym na rok 1924: Budżet Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
5 lutego 1927 – w dyskusji nad preliminarzem budżetowym na r 1927/28: budżet Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
7 lipca 1927 – w dyskusji nad projektem ustawy o gminie wiejskiej.
Józef Bednarczyk podczas prac Sejmu I kadencji złożył 14 interpelacji

RPII/1/626
23 maja 1923 r.
Interpelacja p. Bednarczyka, P. Kozłowskiego i tow. z Klubu P. S. L. [PSL] i Zw. Lud. Nar. do p. Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w sprawie tamowania przebudowy szkół w gminach Chochołów i Mierna [Mizerna] w pow. nowotarskim przez inspektora szkół powszechnych p. Jaśnikowskiego.

RPII/1/2246
6 listopada 1924 r.
Interpelacja p. Bednarczyka i tow. z klubu P. S. L. Piast [PSL] do pp. Ministrów Skarbu i Spraw Wewnętrznych w sprawie anormalnych stosunków na pograniczu polsko-czeskiem [polsko-czeskim]. 14 listopada 1924 r.

RPII/1/2283 Interpelacja p. Bednarczyka i tow. z klubu P. S. L. "Piast" [PSL] do p. Ministra Skarbu w sprawie nadmiernego obciążenia ludności wiejskiej pow. żywieckiego podatkiem przemysłowym.

RPII/1/2463
18 grudnia 1924 r.
Interpelacja p. Bednarczyka i tow. z Klubu P. S. L. "Piast" [PSL] do p. Ministra Reform Rolnych w sprawie odrabiania pańszczyzny w Falsztynie na Śpiszu [Spiszu].

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/1/2625
19 lutego 1925 r.
Interpelacja p. Bednarczyka i tow. z Klubu P. S. L. "Piast" [PSL] do pp. Ministrów Spraw Wojskowych i Skarbu w sprawie niewypłacenia należytości za szkody zrządzone przez ćwiczenia artylerji [artylerii] w Czarnym Dunajcu i okolicy.

RPII/1/2696
3 marca 1925 r.
Interpelacja p. Bednarczyka i tow. klubu P. S. L. "Piast" [PSL] do pp. Ministrów Spraw Wewnętrznych i Reform Rolnych w sprawie zezwolenia przez starostwo w Koziminie odebrania ziemi drobnym dzierżawcom.

RPII/1/3387
30 czerwca 1925 r.
Interpelacja p. Bednarczyka i kol. z klubu P. S. L. [PSL] "Piast" do pp. Ministrów Przemysłu i Handlu oraz Spraw Wojskowych w sprawie niewypłacenia Stefanowi Jaroszowi, służącemu przy wojsku w Stanisławowie, kwoty 10 zł, przesłanej mu w dn. 24/VII 1924 r. przez jego ojca przez pocztę w Jordanowie.

RPII/1/3388
30 czerwca 1925 r.
Interpelacja p. Bednarczyka i kol. z klubu P. S. L. [PSL] do p. Ministra Skarbu w sprawie bicia i znęcania się straży celnej w Czorsztynie, pow. Nowy Targ, nad Jędrzejem Batkiewiczem i Jakóbem [Jakubem] Mrugałą z Nowego Targu.

RPII/1/3570
20 lipca 1925 r.
Interpelacja p. Bednarczyka i kol. z Klubu P. S. L. do p. Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie zezwolenia Kazimierzowi Dumie zatamowania wody w młynawce, która zalewa łąki i czyni spustoszenia.

RPII/1/3569
20 lipca 1925 r.
Interpelacja p. Bednarczyka i kol. z Klubu P. S. L. do p. Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie zabrania w r. 1919 koni Tomaszowi Rybarczykowi ze wsi Piła, gminy Chocz, pow. kaliskiego.

RPII/1/4135
12 lutego 1926 r.
Interpelacja p. Bednarczyka i kol. z klubu P. S. L. [PSL] "Piast" do p. Ministra Spraw Wewnętrznych oraz Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w sprawie niepozwolenia przejścia dzieciom z gminy Żemichów do szkoły w Wyganowie, pow. Koźmin.

RPII/1/4136
12 lutego 1926 r.
Interpelacja p. Bednarczyka i kol. z klubu P. S. L. [PSL] "Piast" do p. Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie reskryptu do starostw, wydanego przez województwo krakowskie, wkładającego obowiązek doprowadzania zasądzonych do aresztów na organa gminne a nie policję państwową.

RPII/1/4414
27 marca 1926 r.
Interpelacja p. Bednarczyka i tow. z klubu P. S. L. [PSL] "Piast" do pp. Ministrów Spraw Wojskowych i Skarbu w sprawie niewypłacania należytości za szkody, zrządzone przez ćwiczenia artylerji [artylerii] w gminach powiatu sądowego Czarny Dunajec.

RPII/1/4986
24 września 1926 r.
Interpelacja p. Bednarczyka i kol. z Klubu P.S. L. [PSL] do p. Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w sprawie przywrócenia powiatowej rady szkolnej w Wadowicach w Małopolsce.

Wnioski w sprawach:

RPII/1/440
17 kwietnia 1923 r. – przyłączenia części Lipnicy Wielkiej do Państwa Polskiego i złączenia tej gminy z częścią katastralną i administracyjną.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/1/551
26 maja 1923 r. – o zredukowaniu furmanek (koni) rządowych w powiatach.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/1/1027
26 lutego 1924 r. – ograniczenia wywozu za granicę produktów rolnych, jako też w sprawie nałożenia cła na sprowadzenie tychże z zagranicy, jak to się nakłada na produkty przemysłowe, tj. ubranie, obuwie, narzędzia i inne.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/1/1029
Wniosek posłów Malika, Bednarczyka, Romana i innych z Klubu P.S.L. w sprawie wprowadzenia przez Rząd przemysłowych opłat w państwowych szkołach średnich.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/1/1250
27 maja 1924 r. – powodzi na Podhalu.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/1/1325
Wniosek posłów Józefa Romana, Józefa Bednarczyka i kolegów z Klubu P.S.L. w sprawie regulacji rzeki Białki pow. Biała, Małopolska.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/1/1354
Wniosek posła Bednarczyka i kolegów z Klubu P.S.L. w sprawie zakupywania przez wojskowość koni na rynkach krajowych, a nie za granicą.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/1/1402
Wniosek posłów Józefa Romana i Józefa Bednarczyka i kol. z Klubu P.S.L. „Piast” w sprawie klęsk elementarnych w powiecie Wadowice, Małopolska.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/1/1627
18 grudnia 1924 r.
Wniosek posłów Kozłowskiego, Bednarczyka, Holeksy i innych w sprawie sprostowania wadliwie wytyczonej granicy między Polską i Czechosłowacją na odcinku gminy Lipnicy Wielkiej na Orawie.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/1/1780
Wniosek posła Józefa Bednarczyka i kol. Z Klubu P.S.L. „Piast” w sprawie zwolnienia związków samorządowych od daniny lasowej przez nowelizację ustawy z dnia 6 lipca 1923 r. (Dz. U. R. P. Nr 87).

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

RPII/1/2118
Wniosek posłów Potoczka i Bednarczyka i kolegów z Klubu P. S. L. w sprawie klęski elementarnej na Podkarpaciu i odroczenia zapłaty pożyczek zasiewowych i podatków tak z r. 1924, jak i z r. 1925, zaciągniętych przez rolników z Państwowego Banku Rolnego za pośrednictwem Centralnej Kasy oraz innych instytucji rolniczych w powiatach podkarpackich Nowym Sączu, Żywcu, Limanowej, Nowym Targu i sąsiednich.

SYGNATURA
TEKST ŹRÓDŁOWY

Materiały z wiecu i debaty

Józef Bednarczyk - społecznik, poseł pierwszych Sejmów Niepodległej

Podhale, Spisz, Orawa w dwudziestoleciu międzywojennym

Wybory do Sejmu Ustawodawczego

Wybory do Sejmu I kadencji

Promocja projektu w mediach

Anketa na temat Pana Józefa Bednarczyka

Ankieta

Informacje o przeprowadzonym badaniu na temat poziomu wiedzy o pośle Józefie Bednarczyku:

Artykuł na Podhale24
Strona Powiatu Nowotarskiego

Materiały promocyjne, które zostały opracowane w ramach projektu:

Gmina Czarny Dunajec

Relacje z debaty:

Podhale24
Strona Powiatu Nowotarskiego
Serwis nowytarg24.tv - zaproszenie na dyskusję
Serwis nowytarg24.tv - relacja z dyskusji
Serwis Watra
Strona Urzędu Miasta Nowy Targ
Strona Gminy Czarny Dunajec
Relacja na Góral Info
Przegląd Tygodniowy Nowotarskiej Telewizji Kablowej (od 20 minuty)
Nagranie debaty 27 marca 2018 r.